Google Keep a tanteremben
Hozd ki a legtöbbet a Google alkalmazásaiból!
A Google vitathatatlanul az egyik legnépszerűbb felület az interneten, számos alkalmazás, egyéb oldal van összekötve vele, Gmail fiók nélkül létezni a mai internetes generáció számára pedig már szinte lehetetlen. Számos alkalmazás áll rendelkezésünkre a Google-ön keresztül, melyek javarészt teljesen ingyenesek, és a legnépszerűbb operációs rendszerek által is maximális támogatottságot élveznek, így PC-n keresztül, telefonon, tableten, de akár okosórán is használhatjuk ezeket operációs rendszertől függetlenül.
A tanári teendőinket is intézhetjük a Google-ön keresztül, készíthetünk levelezőlistákat a Google Groups segítségével, használhatjuk a Classroom alkalmazást egy-egy osztálynál, és még számos lehetőséget aknázhatunk ki tanárként. Ebben a bejegyzésben a Google Keep alkalmazásban rejlő lehetőségeket szeretném bemutatni, mely alapvetően egy jegyzettömb applikáció, azonban remekül használható kollaboratív módon is.
Az alkalmazás letisztult, egyszerű a használata, azonban számos hasznos funkciója van egy hagyományos jegyzettömbbel ellentétben. Akár a hagyományos post-it tömbök az íróasztalon, ugyanúgy helyezkednek el a jegyzeteink a képernyőn. Természetesen testre szabhatjuk őket, színt, betűtípust változtathatunk stb. Létrehozhatunk hagyományos jegyzeteket, de készíthetünk listákat is, és ha elvégeztünk egy-egy elemet, egyszerűen kipipálhatjuk, csakúgy, mint a papíron tennénk. Azonban létre lehet hozni képes jegyzetet, melyhez megjegyzéseket, listákat, címkéket csatolhatunk. (Ha egy-egy szép kép található a post-itjeink sokaságában, az esztétikai funkcióval is bírhat :D ) De akár rajzolhatunk mi magunk is jegyzetet, mely hasznos lehet a vizuális alkatok számára. Azonban hangfelvétellel is jegyzetelhetünk, ami egyrészt esélyegyenlőségi szempontból kiváló ötlet, másrészt sok esetben egyszerűbb, praktikusabb és gyorsabb megoldás.
Az oktatásban természetesen ennek az alkalmazásnak is nagy hasznát veheti egy leleményes tanár, és nem csupán a saját teendőinek és gondolatainak összegzésére kiváló platform, hanem kollaborációra is van lehetőség. Minden jegyzetünkhöz hozzárendelhetünk közreműködőket az email címük begépelésével (ehhez természetesen elengedhetetlen a Gmail-fiók). Ez nagyon hasznos lehet a projektoktatás során, amikor több diáknak kell ötletelni, észben tartani a teendőket, felosztani a feladatokat. A Keep lehetőséget ad arra, hogy az egyes listákat mindenki szerkeszthesse, de egyéni feladatlistáink is lehetnek, így mindenki tudni fogja a saját feladatait, de nyomon követheti, hogy mások hol járnak, közös teendőket, elvégzendő feladatokat is megjelölhetnek, ezáltal átláthatóvá válik a csoportmunka. Angol-magyar szakos tanárjelöltként ebben nagy potenciált látok, ugyanis a projektek ezeknél a tárgyaknál remekül alkalmazhatóak, a közös munka pedig elengedhetetlen.
Például egy angol kultúrával foglalkozó projekt kapcsán a diákok a tervezés folyamatát végezhetnék akár a Google Keep alkalmazásban, melyben meg tudnák jelölni a tanárt, mint közreműködőt, így az láthatná a folyamatot, a diákokkal mintegy 'konzultálna' a jegyzetek olvasásával, a tanulók számára pedig bármikor elérhető lenne, ha segítségre van szükségük, ez pedig a projektoktatás egyik alapeleme, és a tanár legfőbb feladata: monitorozás és segítségnyújtás. A diákok hanganyagokat rögzíthetnének, ha valamit hosszabban kell elmagyarázni vagy például az egyes brit akcentusokat ilyen módon gyűjthetnék össze (hasznos funkció a hangrögzítéshez kapcsolódóan, hogy az alkalmazás automatikusan rögzíti írásban a hanganyagot). Képes jegyzetet készíthetnének a felhasználandó anyagokról (pl. milyen aspektusát mutatják az egyes képek az angol kultúrának) a többiek pedig megjegyzésekkel véleményezhetnék, esetleg alternatívákat ajánlhatnának helyette. Az egyes elvégzendő feladatokhoz, találkozókhoz emlékeztetőt is lehet beállítani, ami különösen hasznos egy nagyobb volumenű, hosszabb időt felölelő folyamat során. Hasznos lehet a fontosabb jegyzeteket kitűzni a 'falunk' tetejére, hogy mindig szem előtt legyenek a legsürgősebb teendők.
Kifejezetten érdekes lehet egy jó osztályfőnöknek, aki szeretne kapcsolatot személyes tartani a tanulók családjával, a helyszín hozzárendelése egy-egy jegyzethez. Érdemes lehet a diákjaink adatairól jegyzeteket készítenünk, így ha közel járunk a megadott helyszínhez, a telefonunk értesítést küld, hogy ha van rá elég időnk, be tudjunk ugrani pár percre, ha esetleg meg kell beszélnünk valami fontosat.
Összességében szerintem rendkívül sokrétűen használható alkalmazásról van szó, mely az élet bármely területén hasznos lehet. Zárásként álljon itt egy idézett komment egy tanártól, aki rendszeresen használja a Google Keep-et, (a hozzászólást a mellékelt YouTube videó alatt találtam).